T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren ve aile birliğinin en önemli temel taşlarından biri olan, sevginin ve şefkatin ilham kaynağını oluşturan annelerimiz; daima özverinin, sevginin ve medeniyetimizin temel kaynağı olmuşlardır.
İnsanlık tarihinin en kadim müesseselerinden ve her bir insanın gönlündeki en müstesna yerde kendisine yer edinmiş, merhametin ve şefkatin ilham kaynağı, ilk öğretmen ve sığınılacak ilk limanımız, aileye emsalsiz sevgi ve sınırsız fedakârlıkla bağlı değerli annelerimiz, toplumların en önemli yapı taşlarındandır.
Karşılıksız sevgisiyle bizleri adeta kendisine hayran bırakan, aile yuvasının her türlü fedakarlıkla ayakta kalmasını sağlayan ve sevgisiyle huzur ortamına dönüştüren annelerimiz, hayatımızın her anında ve sonsuza dek üzerimizden eksik olmayan hayır dualarımızdır. İnsanoğlunun sevgiye, erdeme ve iyiliğe dair hasletlerinin temelini aldığı annelerimizin hakkını ödeyebilmek ne kadar güç olsa da, her daim onların yanında, yakınında olmaya özen göstermeli, onların mutlu ve huzurlu olması için elimizden gelenin en iyisini yapmalı, sorumluluklarımızın bilincinde hareket ederek, bizim için ne denli kıymetli olduklarını kendilerine her an hissettirmeliyiz.
Cenneti annelerin ayakları altına seren kadim bir medeniyetin mensubu ve taşıyıcıları olarak bizler; hiçbir zaman yeri doldurulamayacak, değeri hiçbir şeyle ölçülmeyecek, dünyadaki en yüce duygulara sahip kişiler olarak nitelediğimiz annelerimizin, ne denli kıymetli bir makamda bulunduğunu aklımızdan çıkarmamalı, onlara layık birer evlat olmak için çaba göstermeliyiz.
Binlerce yıllık tarihimizde büyük mücadeleler vermiş ve nice şanlı zaferlere ulaşmış bu aziz milletin başarısında kadınlarımızın ve elbette annelerin kendilerinin ve dualarının rolü çok büyük olmuştur. Nitekim diğer zaferlerimiz gibi Kurtuluş Savaşımızda da üstlerine düşen görevi yerine getirmekte asla tereddüt etmeyen ve vatanı için canla başla mücadele ederek kahramanlık destanı yazanlar arasındaki; Nene Hatunlar, Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar gibi nice anneler aklımızın ve yüreğimizin bir köşesinde fedakarlığın, sabrın, azmin, başarmanın ve zaferin sembolü olmuşlardır.
Bu duygu ve düşüncelerle; doğduğumuz andan itibaren bizleri sevgi, şefkat ve ilgiyle büyüten, merhamet, sabır ve hoşgörü gibi ulvi duygularla toplumları ayakta tutan, temel insani değerlerimizin oluşmasında da büyük rolleri bulunan, başta bu aziz vatan için evlatlarını feda eden kahraman Şehitlerimizin ve Gazilerimizin kıymetli anneleri olmak üzere; yüreği evlat sevgisi ile dolu tüm annelerimizin “Anneler Günü”nü en kalbi dileklerimle kutluyor, kutsal annelik görevini layıkıyla yerine getiren her bir annenin önünde saygıyla eğiliyor, özverili fedakarlıklarınız için minnettarlığımı sunuyorum.
Yaşar KARADENİZ
Sakarya Valisi