T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Bugün, ülkemizin yarınlarının inşasını gerçekleştirecek, aydınlık geleceğimizin teminatı yavrularımız ile onların başarıya giden yoldaki en büyük destekçileri ailelerimiz ve göz bebeğimiz çocuklarımızın daha iyi ve kaliteli yetişmesini sağlamak için büyük gayretlerle ülkemizin her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin büyük bir maratonun finali niteliğinde olan bir eğitim ve öğretim yılının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.
Acısıyla tatlısıyla bu yıl da ilimizde bulunan, 801 okulumuzda, 13 bin 467 öğretmenimiz ve 218 bin 560 öğrencimiz ile 2023-2024 eğitim ve öğretim yılını tamamlamış olduk.
Okul dönemi, öğrenme sürecinin ikinci adımını oluşturur. Ailede başlayan eğitim, okullarımızda öğrenimle bir araya gelerek çocuklarımıza hem kendi yetenekleri doğrultusunda hem de maddi ve manevi anlamda bir katkı sağlar. Bu süreçte elde edilen kazanımlar, çocuklarımızın ve gençlerimizin, dolayısıyla da milletimizin geleceğinin şekillenmesine vesile olur.
Yine bir eğitim ve öğretim dönemini kapatırken çocuklarımızın okullarımızda azim ve kararlılık içinde kazandıkları yeni bilgi ve becerilerini, bu uzun dönemli tatilde de geliştireceklerine inancımız tamdır. Eğitim ve öğretim yalnızca bir dönem ya da belirli bir zaman içerisinde değil, hayatın her alanında devam eden bir süreçtir. Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hayata geçirilen birçok başarılı proje gibi özellikle kitap okuma alışkanlığını kazandırmak açısından ilimizde sürdürdüğümüz "KitapSakarya" projemiz ile aynı anda kitap okuma etkinliğinin ve çocuklarımızın bu konuya gösterdiği ilginin bu yılki başarıda büyük katkısı olduğuna inanıyor, kitap okuma alışkanlığının tatil günlerinde de sürdürülmesini temenni ediyorum. Çünkü bu alışkanlık, insanın kişisel gelişimine ve toplumsal yapımıza, kısacası insan hayatına paha biçilmez bir değer katmaktadır.
Sevgili çocuklarımız; bu tatil süresince ailenizle ve arkadaşlarınızla güzel zaman geçirip, okul döneminde hayata geçiremediğiniz planlarınıza önem vermenizi, sanal alemin çok fazla etkisinde kalmadan elbette teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek çağı yakalamanızı, beden ve ruh sağlığınız için de en az bir spor dalıyla ilgilenmenizi istiyoruz.
Kıymetli eğitimcilerimiz-öğretmenlerimiz; bizler için milli kültürü yaşatmanın en temel yolu ve gelecek nesillerimize binlerce yıllık birikimimizi, kültürümüzü, tarihimizi, milli ve manevi değerlerimizi aktarabileceğimiz en önemli araç verdiğimiz eğitimdir. Ancak ve ancak, gelişen ve değişen dünyada eğitime yaptığımız yatırımlar ile geleceğe ışık tutabiliriz. Sizlere; fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirerek içinde bulunduğumuz bilgi çağında çocuklarımızı bilim, kültür, sanat, teknoloji ve ekonomik anlamda geleceğe hazırlamak için verdiğiniz uğraşlar ve çabadan dolayı çok şey borçluyuz.
Değerli velilerimiz; yalnızca belirli bir dönem değil, ömür boyu koruyup kollayacağınız çocuklarınızın, sadece derslerde değil hayatın her alanında özgüvenli bir şekilde kendisine, ailesine, bulunduğu şehirlere, devletine ve milletine yararlı bireyler olarak yetişmesi için gösterdiğiniz gayret ve verdiğiniz destek, sevgi ve şefkat için de canı gönülden kutluyor, bu özverinin karşılığını bir ömür boyu almanızı temenni ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; öğrencilerimizi bu yılki gayretlerinden dolayı kutluyor, öğretmenlerimize eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinde, ilimizin başarı seviyesinin arttırılmasında göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, huzur dolu bir yaz tatili geçirmelerini temenni ediyorum.
Yaşar KARADENİZ
Sakarya Valisi