T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresi ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11 inci maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
Bugün 19 Mayıs…
Tam 105 yıl önce bugün Aziz Milletimiz; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde milli mücadelemizin başlangıcı olarak binlerce yıl hiç unutulmayacak meşakkatli, bir o kadar kutsal sayılan bir yola çıkmış ve her yanı kuşatılarak işgal edilme planları yapılan canı feda edilesi vatanın bekası için bağımsızlık meşalesinin ateşini yakmıştır.
Milletimizin birliği ve beraberliğiyle ortak değerler etrafında buluşarak Samsun’da başlatılan bağımsızlık hareketi, tarihe gömülmek istenen bir milletin yeniden dirilişinin başlangıcıdır. Bu ilk adımla yanan “Bağımsızlık Ateşi”; Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek, bütün vatan sathına yayılmış ve nihayetinde destanlaşan bir kurtuluş mücadelesine dönüşmüştür. Aziz Milletimizin, bağımsızlığımız ve geleceğimizi korumak adına her yaştan insanıyla, kadını ve erkeğiyle verdiği bu büyük mücadele, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasına vesile olmuş ve yalnızca Milletimizin değil, bütün mazlum toplumların mücadele azimlerinin de ateşlendiği bir gün olarak tarihin altın sayfalarındaki yerini almıştır. Bağımsızlık Savaşımızı zafere taşıyan bu ortak fikir ve dayanışma ruhu, bugün de devletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmemiz için bize ilham ve güç vermektedir.
Sevgili Gençler,
Bağımsızlık mücadelemizin başladığı bu anlamlı günün Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olan sizlere armağan edilmesi, vatan sevgisinin ve azmin en kıymetli sembolüdür. Vatanını canından üstün tutan ecdadımızın verdiği eşsiz mücadeleler ve büyük fedakârlıklar sonucunda kurulan Cumhuriyetimiz ve Devletimiz sizlere emanettir. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girme idealimizin, sizlerin azim, bilgi ve birikimiyle gerçekleşeceğine inancımız tamdır. Sizlere düşen en büyük görev ise; bu kutsal vatan topraklarına sahip çıkıp al bayrağı tertemiz bir şekilde daha ileriye taşımak, çağın gerektirdiği her türlü donanıma sahip olup birikiminizi gelecek nesillere teslim etmektir.
Bizler, ülkemizin umudu ve göz bebeği gençlerimizin yanında olmaktan daima gurur duyuyor; geleceğe emin adımlarla yürürken tüm güçlüklere karşı enerjiniz, geniş ufkunuz, bilgi birikiminiz ve ideallerinizle bağımsızlık meşalesini başarılı bir şekilde taşıyacağınıza, bu aziz vatanı koruma bilinciyle, tarihimize ve değerlerimize bağlı kalarak ülkemizi bugünden daha huzurlu günlere ulaştıracağınıza yürekten inanıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle; bağımsızlık mücadelemizin 105’inci yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak sizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, bu aziz vatan için canını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizi rahmetle anıyor, geleceğimizin teminatı tüm gençlerimizin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı"nı kutluyor ve her birinizi sevgiyle kucaklıyorum.
Yaşar KARADENİZ
Sakarya Valisi